Na Cestovečerech vystoupil s přednáškou Jak obletět svět v 8 dnech za 8 tisíc a šokoval tím publikum. Lovec letenek a spoluzakladatel portálu Zaleťsi.cz Jiří Spolek byl naším vůbec prvním přednášejícím a od jeho návštěvy uplynuly téměř dva roky. Co se Jirkovi za tu dobu přihodilo, na jakém kontinentu naposledy snídal a jak se změnilo Zaletsi.cz?

Jirko, dokážeš říct kolikrát jsi letěl letadlem od našeho posledního setkání? 
Vedu si pečlivou statistiku všech mých letů, takže by to mělo být 66x. (https://my.flightradar24.com/GeorGo)

 

Baví tě to ještě? Kolik zemí už jsi stihl navštívit?

Ani si nedokážu představit, že by mě to jednou omrzelo. Plním si sny, létám si do destinací, kam je zrovna levná letenka a užívám si to. Letadlem jsem doposud navštívil 66 zemí. 

Jaký největší kumšt jsi zatím ulovil? Dokáže něco trumfnout tvůj příběh s letenkou kolem světa za 8 tisíc?

Cesta kolem světa byla hodně výjimečná, něco jako Island Hopper (linka v Mikronésii z Havaje na Guam, pozn. red.) jsme letěli loni v říjnu Portugal Hopper, nesmyslnou linku v Portugalsku z Portimaa do Bragancy (tedy odnikud nikam) s třemi mezi přistáními. Nikdo ji nevyužívá a je dotovaná portugalskou vládou. Pro letecké nadšence je to ale velký zážitek. Z těch top akcí jsem ulovil Zanzibar za 6000Kč, Kubu za 4200Kč či Salvador za 4000Kč.

Jirka na Kubě

Spousta lidí se létání vyhýbá. Co tebe na létání tolik přitahuje?

Je to zkrátka nejbezpečnější dopravní prostředek na světě. Čtyři nehody z více než 30 milionů letů? To je větší pravděpodobnost vyhrát jackpot ve sportce. Nejvíc si užívám ten pocit, kdy všechny problémy po startu zůstanou na zemi a jediný problém, který zůstane ve vzduchu je, jestli si dám kuře nebo těstoviny.

Letadla zanechávají poměrně silnou uhlíkovou stopu. Řešíš tohle nějak při svých výletech na kafe nebo to bereš tak, že když nepojedeš ty, jel by někdo jiný?

Letadlo při letu přes Atlantik vyprodukujte tolik oxidu dusíku, jako dvě krávy za jeden den, navíc, stejně by to letadlo odlétlo i beze mě. Na cestách se jinak snažím chovat zodpovědně k životnímu prostředí, přeci jen toho plastu už je příliš.

Na Mysu Dobré naděje

Přesto neobáváš se toho, že díky trendu zlevňování letecké dopravy přijde naše planeta o kouzlo neprobádaných míst? Nemáš strach, že opravdu všichni začneme létat do Afriky jen tak na snídani?

Preference cestovatelů se mění, dříve cestovali lidé hlavně k moři a za památkami, s rostoucí životní úrovní přibyly eurovíkendy, teď je moderní létat na koncert do Londýna nebo na kafe do Addis Abeby. I tak si ale myslím, že lidí, kteří poletí do centrální Afriky nebo do Papua Nové Guiney bude stále málo. A jestli ztratíme kouzlo neprobádaných míst? Myslím, že u těch blízkých destinací o kouzlo přicházíme už teď a nedá se s tím nic dělat. Je to svým způsobem vývoj v cestování a poznávání nových krajin. Třeba v Norsku na Trolím jazyku bylo ještě před pár lety jen pár cestovatelů. Nepotkali jste tam ani živáčka. Teď se tam v létě tvoří hodinové fronty.

I tak ale říkáš, že cestování je pro svět důležité. Proč?

Lidé díky cestování získají úplně jiný náhled na běžný život. Začnou si vážit věcí, které berou jako samozřejmost, protože v některých oblastech světa tak samozřejmé prostě nejsou. Elektřina, pitná voda, rychlý internet to všechno je stále v mnoha zemích bohužel absolutní sci-fi. Cestováním se prostě dá získat strašně moc. A nadhled a zdravý optimismus jsou věci, které nám Čechům podle mne stále chybí.

Zanzibar za 6000 Kč? Sen? Ano, i taková letenka se dá sehnat

O nás o Češích se obecně říká, že cestujeme v porovnání s okolními státy opravdu hodně. Jen tvoje Zaletsi.cz sleduje na Facebooku víc než 135 tisíc lidí. Dokážeš odhadnout kolik peněz jste již vaším fandům ušetřili?

Tuším, že docela dost. A doufám, že těch ušetřených peněz bude ještě víc. Cestování mě osobně hodně naučilo, takže jen ať lidé cestují a poznávají.

Co konkrétně tě cestování naučilo? 

V začátcích to bylo určitě postarání se o sebe samotného, v exotičtějších krajinách potom řešení neočekávaných situací (rychlý útěk z falešného taxíku v Peru, nouzová cesta po zemi z Maroka, když bouchla sopka Eyjafjallajökull). Jak už to někdo napsal, život je jak kniha plná dobrodružství a pokud necestujete, zůstanete stát na první stránce. Já si myslím, že jsem teď na páté stránce a do konce knihy mi těch stránek zbývá alespoň 400.

Když jsme se bavili naposledy pracoval jsi ve velké nadnárodní společnosti. Změnilo se něco?

Čtyři týdny dovolené mi prostě nestačily, takže jsem nechal práci v korporátu a pustil se do lovení letenek naplno. Zaletsi.cz se tak stalo mou obživou, což je fakt super.

Maledivy Jirka také doporučuje

Skvělé, gratulujeme. Předposlední otázka, jak vypadá nová pracovní doba lovce letenek?

Od rána až do večera lovíme, vyvíjíme a pilně odpovídáme všem cestovatelům na jejich dotazy. O víkendech cestujeme. Někdy i v týdnu (usmívá se).

Kam letíš o víkendu?

Do Salvadoru. Za ty čtyři tisíce přece :))

Autor: Jakub Kopecký